نحوه whois گرفتن از دامنه

نحوه whois گرفتن از دامنه

نویسنده: hamidreza | تاریخ ایجاد: 1400/05/20 13:19:21 | تاریخ بروزرسانی: 1400/05/20 13:31:12

 

 

به طور کلی هر فردی که ثبت دامنه انجام داده است ، مشخصات خود را وارد کرده است. شما با whois می توانید مشخصات صاحب امتیاز دامنه را مشاهده نمایید ، در این مطلب قصد داریم تا نحوه whois گرفتن از دامنه را به شما آموزش دهیم ، ما به شما روش هایی را معرفی می کنیم تا توسط هر سیستم عاملی بتوانید اطلاعات دامنه مورد نیاز خود را مشاهده کنید.

اگر هنوز با دامین آشنا نیستید میتوانید اینجا درباره دامین(domain) بیشتر بخوانید.

در مشخصات ثبتی دامین اطلاعات زیر حائز اهمیت می باشد:

Registrarشرکت ثبت کننده دامین در ICANN

Registrantمالک قانونی دامین است . رجیسترنت همان شخصی است که دامین را ثبت میکند و دامین به نام آن فرد ثبت می گردد. اگر دامین مربوط به شرکت است بهتر است رجیسترنت نام آن شرکت باشد. رجیسترنت امکان استفاده، فروش و یا تغییر مالکیت دامین را خواهد داشت.

Name Serverنام dns های ذکر شده در این قسمت مشخص می کند که دامین مذکور از میزبانی کدام شرکت استفاده می کند.

Date Expirationنشان دهنده تاریخ انقضا دامین می باشد.

last updatedآخرین تاریخ بروز رسانی دامین

Statusوضعیت دامین را در دوره های زمانی مختلف مشخص می نماید.

 ایمیل موجود در قسمت Administrativeاین ایمیل مالک رسمی دامین شناخته می شود. چنانچه دامین مربوط به شرکت می باشد بهتر است ادمین (admin – administrative) نام شخص باشد مثلا به نام مدیرعامل شرکت باشد.

نحوه whois گرفتن از دامنه های ملی :

اگر شما فصد دارید از یک دامنه .ir یا دامنه هایی مانند co.ir یا ac.ir و سایر پسوند های ملی whois بگیرید ، بهترین روش آن وب سایت ایرنیک است ، شما می توانید با مراجعه به وب سایت ایرنیک از دامنه ملی خود whois بگیرید. توجه کنید که این وب سایت تنها از دامنه های ایران پشتیبانی می کند.

نحوه گرفتن whois از دامنه های بین المللی :

بهترین روش برای whois گرفتن از دامنه های عمومی و بین المللی استفاده از  صفحه هو ایز  ما است ، این سایت تقریبا کامل ترین اطلاعات را به شما نمایش می دهد.


 

 

منبع: novinparva